Expudice Speyside 2010 (s lehkým dotekem Highlands) (MoT)


RE: RUZYNĚ - HEATHROW - ABERDEEN.
Vše funguje - svatá uvítací trojice Guiness - Oban - Macallan ve verzi MURPHY´S - Oban - Macallan sedla tentokráte lépe, snad díky správné teplotě nápojů . V Ruzyni se naštěstí ve vyhrazených místech (tedy v baru) může ještě kouřit. Děkujeme. Škoda jen, že ten správný ruzyňský Whisky Bar je v jiném Terminálu (Ale na KYSELOU PRDEL to ještě není). Slečna barmanka chtěla jet s námi, ale říkala že šéf ji raním letadlem nepustí.

CRAIGELLACHIE, CRAIGELLACHIE HOTEL, THE QUAICH BAR, THE CRAIGELLACHIE HOTEL MALT WHISKY CLUB, THE HIGHLANDER BAR.
Cestou marné vyhlížení HLODAŠE, našeho to symbolu pro Speyside. Prý odkvetlý je tady všude, ale není jen tak vidět.
V CRAIGELLACHIE HOTELU - vše (tedy skoro vše) vypadá jako před rokem.
Uvítací panák v QUIACH BARU z naší zdejší klubové MEN OF TYN(E) HP CASK 6369 a víme, že jsme tu správně. Jak jinak - radostný výběr ze 700 druhů sladové whisky s posezením v kožených klubovkách nám bude dělat radost celé tři dny. Co se týká naší whisky - ještě že vezeme náhradní lahev na doplnění klubového boxu.
Hotel má nového manažera, Kevina. Personál i nadále milý a i nadále z větší části polský (i to už se ve whisky cestovatelské komunity ví). The CRAIGELLACHIE TASTE OF SCOTLAND MENU stále na jídelním lístku, jen by si kluci holky polský měli lépe ohlídat jeho teplotu při servírování.
Přivítání v Hotelu s dalšími Čechy (pardon - Moravany) - majitelem to luxusní sbírky sladových whisek a jeho equipou, která, stejně jako 12 Men of Tyn(e), má další den u Macallanu naplnit svůj sud. Tím se Česká republika stane macallanovsko singlemaltovou velmocí (alespoň co se ročníku 2010 týká).
Kevin je milý (převzal hotel nedávno) a slibuje, že věci týkající se řádných náležitostí členství zdejšího THE CRAIGELLACHIE HOTEL MALT WHISKY CLUB poněkud forsíruje (Kevine, věříme ti. Jinak to bude na :-(:-(:-( .

Úderná skupina na poslední chvíli vyráží ještě ztichlým Craigellachie na - jak se na konec ukáže - rychlý průzkum dalšího legendárního podniku - BAR HIGHLANDER, který je - shodou okolností - přes ulici. Vzhledem k pokročilé hodině středečního večera můžeme - jako výsledek jejich průzkumného výpadu konstatovat: Ve středu kolem 22.00, pokud dorazíte - si tu moc zábavy neužijete, ale personál Vás obslouží (pokud bude stát majitel na schodech a vydá příslušný pokyn, jinak ...???). A výběr sladových whisek je též úctyhodný. Takže..... pokud to má někdo rád méně načinčané a/nebo ho to přestane bavit v Quaich baru naproti..... ideální volba...

Související vybrané linky:
Craigellachie Hotel, The Quiach Bar, The Highlander Bar
MUŽI OD TÝNA DOPORUČUJÍ/SKOTSKO,
MUŽI OD TÝNA DOPORUČUJÍ/RESTAURACE A BARY


 

RE: THE MACALLAN EN PRIEMUER CASK FILLING DATE, The MACALLAN ENPRIMEUR FAMILY - VIZ:
Macallan EnPrimeur Casks,
Macallan EnPrimeur Casks (MOT FOTOGALERIE),
The Macallan

 


RE: CARDHU DISTILLERY

Palírna Cardhu byla zvolena jako jeden z cílů Expudice proto, neb patří mezi Men of Tyn(e) k nejoblíbenějším. Pro svou jemnost ne nadarmo patří obě její prodávaná plnění do sekce „JEMNÉ JAZÝČKY/FINE TONGUE". Zajímavostí a lákadlem bylo a je jistě i to, že jde o palírnu, jejíž whisky tvoří základ populárního blendu Johnnie Walker a že jde o jedinou palírnu ve Skotsku, kterou vypiplala žena. A šlo jí to dobře - tak dobře, že když šel John Walker (*) okolo, zapamatoval si jí a pak si jí koupil pro výrobu svého blendu, se kterým chtěl dobýt svět, takže se destilérka dnes honosí sloganem „HOME OF THE JOHNNIE WALKER"-

(*) Ve skutečnosti se ten pán jmenoval William Grant a byl to, alespoň podle fotografií rozvěšených v representačních prostorách desilérky, frajer. Frajer, co pracoval pro John Walker & Sons of Kilmanrock a do Cardhu se dostal cestou, když jel rozjet nedalekou Glenfiddich.

Návštěva vlastní palírny (pár mil od Macallanu, po stejné straně řeky) však svými dojmy, alespoň pro Muže od Týna, zůstala za očekáváním. A nemohl za to hustý déšť. Jednak palírna sama o sobě příliš malebná není (její komerční fotografie a pohlednice pracují s motivy, které jsou sice vedle, ale nemají s ní prakticky nic společného), jednak personál návštěvnického centra volí k návštěvníkům poněkud nešťastný přístup. Bez ohledu na objednaný typ prohlídky, absolvuje se jedna univerzální, všeobecná, navíc v případě demonstrace procesu výroby whisky presentující něco, co v palírně už dávno nefunguje a bylo nahrazeno ekonomicky výhodnějšími technologickými postupy. Monotónní hlas mladé slečny průvodkyně by nás byl uspal, kdyby včas nenastala ochutnávací část (tři panáky, z toho však jen dva CARDHU). Kolik je v standardním blendu Johnnie Walkera podíl Cardhu, jsme se nedozvěděli (slečna to ani nevěděla, ani přes palec), vyvěšená vlajka s pochodujícím Johnem to nezachránila. A Harvey Keitel okolo nešel.
Naštěstí samotná whisky CARDHU, ať už 12 letá, nebo Special Reserve, však nic takového, aby Vás potěšila a zahřála, nepotřebuje. Zůstala na celé Cardhu anabázi tím nejlepším.

Související vybrané linky:
Cardhu, Cardhu Distillery

 


RE: THE GLENLIVET DISTILLERY

I The Glenlivet patří k zlatému fondu skotských sladových whisek.
Umístěna na strategickém místě uprostřed údolí říčky Livet se jako jediná může honosit tímto názvem, a musela si toto právo vybojovat v řadě soudních i mimosoudních tahanic s okolními palírnami, které jsou ve údolí říčky Livet také.

Dobrý příklad toho o čem je VÝROBA A MARKETING WHISKY v dnešní době.
Zajímavá krajina i lokace. Modernost z nové (právě otevřené) nové výrobní sekce přímo sálá, vše v turisticky vděčném balení - prosklené budovy, vše soustředěno na jednom místě, ohromné turistické centrum, včetně restauračního.
Mraky autobusů a aut, které permanentně přiváží další a další turistické skupiny z celého světa, vstup a prohlídka zdarma. (Ha! :-( )).
Prohlídka standardní, profesionální, neosobní, relativně rychlá. Ochutnávaná whisky excelentní co do chuti i množství. Stará, historická část palírny nepřístupná (Prý nic zajímavého, říkala slečna.).
CELKOVÉ DOJMY INDIFERENTNÍ - dalo by se říci:
1. Pokud jedete kolem, stavte se.
2. Pokud nepijete jinou whisky než The Glenlivet Single Malt, stavte se.
3. Pokud hledáte něco, co by potěšilo Vaše oči a srdce, vyšlápněte se (sportovní typy) na vedlejší Ben Rinnes, nebo (ostatní) jeďte jinam. Do jiné palírny, nebo třeba na Ballindalloch Castle,  kde sice nedostanete whisky, ale zrelaxujete v prostředí kouzelného, typicky skotského hradu (dodnes užívaného majiteli jako rodinné sídlo) a jeho věhlasného parku a zahrad (vše turisticky přístupné), to vše včetně výborné pórkové (či snad tuřínové?) polévky a sendviče.

Související vybrané linky:
The Glenlivet, The Glenlivet Distillery, Ballindalloch Castle,
MUŽI OD TÝNA DOPORUČUJÍ/SKOTSKO

 


RE: DUFFTOWN

Dufftown, centrum Speyside. Hlavní město whisky, Valhalla všech palíren, tak zní některé reklamní slogany. Povinná návštěva pro každého milovníka whisky, pokud se nachází v oblasti Speyside. Nikde prý nechutnají Haggies tak jako nad ránem Dufftownu, po propité noci.........

No...... Jo... Asi. Původně i Muži od Týna zamýšleli...... koneckonců vždyť Dufftown je i město, kde dle filmové verze třetího dílu HARRYHO POTTERA (Harry Potter a vězeň z Azkabanu) viděli naposledy uprchlého vraha a zločince Siriuse Blacka, než měl udeřit na samotnou Školu v Bradavicích, takže příslib dobrodružného pronásledování přízraků po místních barech, pubech, zákoutích se měl přímo nabízet....

Nenabízí. Možná přes víkend. Co však určitě je „the MUST":
- Vež
- WHISKY SHOP (je hned vedle)
- Fisch and Chips na Five Street
(150 metrů od veže)
a především, pokud chcete i spojit s Dufftownem a whisky i gurmánský zážitek, pak TANNOCHBRAE GUEST HOUSE, RESTAURANT & WHISKY BAR, s exklusivní kuchyní, representativním výběrem sladových kousků a především s vynikajicími Haggies servírovanými ve vyhřáté misce s horkou whisky. Číslo 22 na stejné Five Street. Plný počet bodů !!!

Související vybrané linky:
Dufftown, Dufftown Distilleries, Dufftown Whisky Shop, Tannochbrae Guest House, Restaurant & Whisky Bar,
MUŽI OD TÝNA DOPORUČUJÍ/SKOTSKO,
MUŽI OD TÝNA DOPORUČUJÍ/RESTAURACE A BARY

 


RE: DUFFTOWN GOLF CLUB

Nic pro lenošné - ostře vyprofilované hřiště pět minut od Věže.
Ale pohled z odpaliště 10 jamky stojí za to. A hřiby se tu nesbírají...

Související vybrané linky:
Dufftown Golf Club,
MUŽI OD TÝNA DOPORUČUJÍ/GOLFOVÁ HŘIŠTĚ
 


RE: GLENDRONACH DISTILLERY

Glendronach, palírna nacházející se u městečka Huntly, zhruba na poloviční vzdálenosti mezi Craigellachie a Aberdeenem, již za hranicemi oblasti Speyside (Oblast Highlands). Pamětníci dodnes vzpomínají na její legendární karamelovou patnáctkou z dob před uzavřením (a znovuotevřením)

Dnes opět fungující, díky jihoafrickému kapitálu, s velkým „D" uprostřed názvu.
A návštěva ? Jedním slovem - Bomba (další slova - Balzám, Potěšení, Oh My God!...).
Vše tak jak má být - malebné místo, kouzelná lokace, tradiční budovy i vybavení, nádherná hodina s kouzelnou průvodkyní Jacoline, k vidění i klasické a neobvyklé technologické prvky a vybavení (mimochodem - Glendronach byla poslední palírnou používající až do roku 2005 k vytápění kotlů topení dřevem)
Po karamelové patnáctce sice ani vidu ani slechu (marné to naděje, marné volání...), ale jinak, DÁMY A PÁNOVÉ Z GLENDRONACH, DOSTALI JSTE NÁS! VŠECHNY, DO JEDNOHO. A U VÁS Z „MANAŽERSKÉHO SUDU" STOČENÉ DVĚ LÁHVE MUŽI OD TÝNA OTEVŘOU A VYCHUTNAJÍ SPOLEČNĚ, PŘI ZVLÁŠTNÍ PŘÍLEŽITOSTI, ZA DOPROVODU VIDEA Z VAŠÍ DISTILÉRKY A PŘI VZPOMÍNKÁCH NA TETOVÁNÍ NA NOŽCE VAŠÍ JACOLINE.
DÍKY !

Související vybrané linky:
GlenDronach, GlenDronach Distillery,
MUŽI OD TÝNA DOPORUČUJÍ/SKOTSKO

 

RE: ABERDEEN, ABERDEEN BEEF, SATURDAY RELAX & NIGHT

Aberdeen - Aneb taková hezká tečka....... prostě přátelské velkoměsto.... kde se o Vás postarají. Na úrovni, s řadou možností:
Pro turisty ...zlehýnka jen, centrum a přístav...
Pro dobrodružné turisty .... aberdeenský přístav v noci.
Pro vyhládlé, žíznivé a nezdolné .... vyladěné menu, steak (před Vámi od A do Z připravovaný) a sladová whisky v MALMAISON BRASSERIE, MALMAISON BARu či v MALMAISON WHISKY SNUG (recommended by SCOTCH MALT WHISKY SOCIETY), při naší návštěvě dokonce s českým „sommelierem" (čehož by se jeden ve Skotsku až tak nenadál).
SATURDAY NIGHT ne až zas tak divoká jako v GLASGOW.
Pověstný, STOPAŘOVÝM PRŮVODCEM PO GALAXII MACALLAN doporučený bar v THE GRILL ABERDEEN.
Pro unavené a relaxacechtivé pak příslušné hotelové facility (pokud tedy zvolíte hotel MALMAISON...)

Tak nějak..........a všechno funguje.

Související vybrané linky:
Malmaison Brasserie , Malmaison Bar, Malmaison Whisky Snug,
Malmaison Hotel, Malmaison Hotel Spa & Gym
The Grill Aberdeen Whisky Bar,
MUŽI OD TÝNA DOPORUČUJÍ/SKOTSKO,
MUŽI OD TÝNA DOPORUČUJÍ/RESTAURACE A BARY

 

RE: ABERDEEN AIRPORT - HEATHROW - PRAHA RUZYNĚ
Ramsay na Heathrow stále funguje.
Stejně jako prachmizerný úzus, že gate pro odlet do České republiky se dozvíte na poslední chvíli. To je fakt na KYSELOU P.DEL (příště).


A NA KOHO SE NEDOSTALO:
Na bar MASHTUN v Aberlour (podnik též na listu MICHAELA JACKSONA a STOPAŘOVA PRŮVODCE), palírny GLENROTHES (JOHN RAMSAY promine) , BALVENIE, CRAGGANMORE
...................takže někdy příště..............

Související vybrané linky:
Mashtun Whisky Bar Aberlour, Glenrothes Distillery, Balvenie Distillery, Cragganmore Distillery

 

 

Diskuse k článku
Přihlásit: Uživatelské jméno:

Heslo:


Nevím heslo